Bezglutenowe rurki z wegańskim kremem budyniowym (kokosowym)

O przygotowaniu rurek myślałam już od dawna. Jak śledzicie moje relacje na Instagramie, to zapewne widzieliście, że już jakiś czas temu zakupiłam specjalne foremki. Do tej pory nie miałam okazji ich przetestować, więc pora najwyższa to zmienić. Jako nadzienie wybrałam krem budyniowy. Oczywiście mleko krowie zastąpiłam kokosowym, a cukier erytrolem. Możecie użyć gotowego budyniu, ja zastosowałam mąkę ziemniaczaną. Warto podkreślić, że budyń na mleku kokosowym sam w sobie jest dość mdły, dobrze jest dorzucić laskę wanilii. Dodatkowo postanowiłam zastosować mus z mango, by wzbogacić masę o świeży, owocowy akcent. Kruche ciasto w połączeniu z oryginalnym, kokosowym nadzieniem sprawdziło się wyśmienicie. Zresztą przekonajcie się sami 😉

 

Przygotuj:

Ciasto:

  • 140 g mąki ryżowej
  • 140 g mąki ziemniaczanej
  • 20 g mąki kukurydzianej
  • 3 łyżki erytrytolu
  • 100 g masła
  • 1 żółtko
  • 1/2 szkl. jogurtu
  • 1 roztrzepane jajko (do posmarowania rurek)

 

Krem budyniowy:

  • 2 szkl. mleka kokosowego (Patrz Wskazówki)
  • 4 łyżki erytrytolu
  • laska wanilii lub odrobina cukru waniliowego
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżki musu z mango
  • 2 łyżki wiórków kokosowych
  • 1-2 łyżki mąki kokosowej (opcjonalnie)

 

Do dzieła:

W misce wymieszaj wszystkie mąki oraz erytrytol. Pokrój masło na mniejsze kawałki, do jego rozdrabniania użyj widelca. Oczywiście możecie posiekać je nożem, jednak patent z widelcem jest moim zdaniem łatwiejszy i szybszy. Po wstępnym rozdrobnieniu w misce, przełóż składniki na stolnicę i tam dokończ siekanie. Gdy osiągniesz postać kruszonki na środku zrób dołek. Wbij do niego żółtko i dodaj jogurt. Wymieszaj całość nożem, a następnie zagnieć ciasto. Rozwałkuj je na prostokąt o grubości ok. 2 mm i długości ok. 30 cm, następnie podziel na paski o szerokości 2 cm. Foremki na rurki posmaruj masłem. Następnie nawiń na nie paski ciasta, zaczynając od węższej części foremki.

Musisz to robić powoli i delikatnie, gdyż ciasto ma tendencję do rozrywania. Nawijaj ciasto na zakładkę, czyli jedna warstwa musi nachodzić na poprzednią. Gotowe rurki posmaruj roztrzepanym jajkiem i przełóż na blachę wyłożoną pergaminem. Piecz w temperaturze 180°C przez ok. 15 min do zarumienienia.

W międzyczasie przygotuj krem. Do garnka wlej 1 szklankę mleka kokosowego, dodaj erytrytol i podgrzej. Jeśli używasz laski wanilii, wydrąż ją i wrzuć razem z ziarnami do mleka. Możesz zastąpić ją cukrem wanilinowym, waniliowym lub ekstraktem z wanilii. Drugą szklankę połącz z mąką ziemniaczaną. Dokładnie wymieszaj i wlej miksturę do gotującego mleka (jeśli używasz laskę wanilii, przed tym ją wyciągnij). Energicznie mieszaj, żeby nie powstały grudki, gdyż masa szybko gęstnieje. Gotowy budyń odstaw do ostygnięcia. Następnie dodaj do niego mango (wystarczy zmiksować miąższ) sprawi ono, że masa nie będzie mdła. Może ono nieco upłynnić budyń, wtedy wystarczy dodać trochę mąki kokosowej, która ponownie zagęści całość. Na koniec dodaj wiórki kokosowe.
Powstałą masę przełóż do rękawa cukierniczego i z jego pomocą wypełnij ostudzone rurki. Całość posyp pudrem z erytrytolu.

Wskazówki:

  1. Do masy użyj płynnego mleka koksowego. Jeśli korzystasz z wersji w puszce lub o dużej zawartości miąższu z kokosa rozcieńcz je wodą.
  2. Do masy użyłam mus z mango, który dodał fajnego świeżego akcentu, by masa nie była zbyt mdła. Możesz też użyć soku z cytryny, pomarańczy lub skórki z pomarańczy.

Na pewno ciasto bezglutenowe wymaga większego wysiłku, trudniej też uzyskać z niego elastyczną postać. Większość pomyślałaby, że nie da się z niego uformować rurek. Oczywiście trzeba przy tym delikatności i staranności, ale jak widać jest to możliwe i efekt końcowy wcale nie odbiega znacznie od oryginalnej wersji. Warto eksperymentować i podejmować próby, by móc się cieszyć ulubionymi smakołykami nawet na dietach eliminacyjnych. Bo życie trzeba smakować i czerpać z niego jak najwięcej przyjemności 🙂

Rekomendowane artykuły

4 komentarze

  1. Jaki jogurt najlepiej użyć? Jutro będzie testowany przepis ????

    1. Zazwyczaj stosuję jogurt o kremowej konsystencji przypominającej śmietanę, która standardowo wykorzystywana jest do przygotowania półkruchego ciasta 😉 Obecnie używam lidlowego Pilos bez laktozy ????

  2. Witam. W składnikach na ciasto nie ma.wymienionego erytrolu a w przygotowaniu już jest. Jaka będzie jego ilość??

    1. Przepraszam za tak późną odpowiedź. Do ciasta należy dodać 3 łyżki erytrolu. Przepis został już zaktualizowany 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.